Zalogowany jako .
Strona dla wtajemniczonych
21. WDHy

Terenoznawstwo

Ekwipunek

Ekwipunek turystyczny do skompletowania w czasie próby harcerza nie musi być absolutnie dobry i pełny (kluczowe są plecak, karimata i śpiwór).
Poniższy spis ekwipunku, to spis obozowy (to co warto wziąć na obóz) i w jakich ilościach.

Obowiązkowy

plecak

Plecak

Minimum 60l, jeśli ktoś kupuje, to min. 65, a najlepiej 70-80l. Plecak musi mieć stelaż (ale nie zewnętrzny), pas biodrowy i piersiowy. Uwagi dla kupujących: warto zwrócić uwagę na system nośny – powinien być regulowany i wykonany z trwałego materiału (nie z plastiku lub pojedynczych szwów). Najbardziej zawodną częścią plecaka są suwaki – wszystkie powinny być zabezpieczone ściąganymi trokami, aby to nie suwaki przenosiły naprężenie. Warto zwrócić uwagę na możliwość dotraczania rzeczy do plecaka. Najlepsze dostępne (szczególnie jeśli chodzi o trwałość) na rynku plecaki to plecaki firmy Karrimor, często posiadają dożywotnią gwarancję, ale za tę jakość trzeba niestety sporo zapłacić. Plecaki innych firm też często są ok. Nowokupiony plecak należy wyregulować tak, by nosił się jak najlepiej (komfort przy noszeniu bardzo zależy od regulacji).
śpiwór

Śpiwór

Z temperaturą komfortu < 8 st. C (te temp. są często zawyżone) spakowany śpiwór nie powinien zajmować bardzo dużej objętości. W miarę możliwości warto przywiązać worek do śpiwora. Śpiwór w plecaku musi być perfekcyjnie zabezpieczony przed zmoknięciem.
Uwagi dla kupujących: nie należy zwracać uwagi na temp. maks. – w razie potrzeby śpiwór po prostu można rozpiąć. Najlepsze są śpiwory puchowe lub puchowo-syntetyczne, choć oczywiście droższe. Tu królują firmy Yeti i Małachowski. Na ten obóz wystarczy jednak śpiwór syntetyczny (je produkuje dużo firm), ale nie ten z najcieńszych. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na temperaturę komfortu (im niższa tym lepiej! -- najlepiej ok. zera, a nawet poniżej) i masę śpiwora (źle jak jest ciężki).
karimata

Karimata

Dowolna (choć lepiej nie taka bardzo cienka), ale nie alumata. Powinna być zawsze noszona zabezpieczona od deszczu – dobrze sprawdza się w tym celu 120l worek na śmieci.
Polatrtec

Polar lub inna ciepła rzecz

Czyli coś w czym trudno zmarznąć.
Uwagi dla kupujących: Kupując polar zawsze mamy do czynienia z dwoma firmami: tą która wykonała tkaninę i tą która z niej coś uszyła. O ile ta druga może być dowolna, o tyle zdecydowanie polecam polary z tkaniną firmy Polartec. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na gęstość materiału. 100 jest raczej za cienki, najlepsze (ale też niestety trochę droższe) są te z gęstością 300.
kurtka przeciwdeszczowa

Kurtka przeciwdeszczowa

Tutaj są dwie opcje do wyboru: albo kurtka naprawdę nieprzemakalna (np. z jakąś membraną), albo zwyczajna ortalionowa, tyle że wtedy należy się zaopatrzyć w folię przeciwdeszczową. Nie należy brać sztormiaków (ciężkie i nieoddychające). Nie polecamy też kurtek zimowych (np. puchowych). Polecamy zaimpregnowanie kurtki przed obozem.
Uwagi dla kupujących: Jeśli chodzi o kurtki z membraną to najlepszą i zdecydowanie najdroższą membraną jest Gore-Tex. Najtrwalszym materiałem poszycia kurtki jest Cordura. Nie warto jednak kupować drogiej kurtki tylko na obóz. Jeśli chodzi o kurtki ortalionowe i tym podobne, to chyba nie różnią się znacznie od siebie.
but trekkingowy

Buty za kostkę

Lepiej tzw. trekkingowe, z językiem zszytym fałdami z resztą buta. Przed obozem warto zaimpregnować buty.
Uwagi dla kupujących: Kupując buty należy zwracać uwagę zawsze na wygodę (choć należy pamiętać, że buty stają się wygodniejsze po rozchodzeniu). Obecnie bardzo często buty górskie (tzw. trekkingowe) są wyposażone w membranę. Najlepsza i zdecydowanie najdroższa jest membrana Gore-Tex (nie polecam kupowania drogich butów z Gore-Texem, jeśli ktoś zamierza chodzić po górach tylko na obozie). Warto zwrócić też uwagę na podeszwę. Tu zdecydowanym liderem są podeszwy Vibramu z charakterystycznym żółtym znakiem. Koniecznie należy sprawdzić, że język jest połączony z resztą buta fałdami – wtedy zanurzenie buta nawet po kostkę nie powoduje jego przemoknięcia. Buty powinny być na tyle duże aby mieściły nogę ubraną w grubą skarpetę (najlepiej wziąć parę grubych skarpet do mierzenia). Należy pamiętać, że butów z membraną się nie pastuje, a impregnuje specjalnym impregnatem. Nowo kupione buty należy koniecznie rozchodzić, np. przez dwa tygodnie chodząc w nich do szkoły.

Sandały lub trampki

do chodzenia po miastach i plaży, do przechodzenia strumieni. Najlepiej jeśli są wygodne także bez skarpetek i łatwe w suszeniu (,,adidasy'' są trudne w suszeniu).

Mydło, ręcznik, szczoteczka i pasta do zębów, ew. dezodorant

Szampon maksymalnie jeden na zastęp. Najlepiej jeśli mydło nadaje się też do prania.
menażka

Menażka, łyżka, nietłukący się kubek oraz nóż albo scyzoryk

Nie ma sensu brać innych niż łyżka sztućców, nóż powinien być mały i lekki (a nie duży i ciężki). Należy wziąć tylko jedną część menażki. Warto oznaczyć swoją menażkę np. kolorową nitką. Uwagi dla kupujących: Nie polecamy kupowania tzw. nerek (są niewygodne przy nakładaniu jedzenia). Menażki niealuminiowe są dość drogie, w pełni więc wypełniają swoją funkcje najprostsze menażki aluminiowe.
czołówka

Latarka

Im lżejsza tym lepsza. Najlżejsze i najwygodniejsze są czołówki z diodami (lub diodą).
Uwagi dla kupujących: Jeśli już kupować porządniejszą latarkę, to raczej czołówkę i raczej z diodą (lub diodami). Chyba najlepsze są czołówki firmy Petzl. Raczej nie należy kupować czołówki z płynną zmianą kąta (należy kupić bez lub ze zmianą skokową). Lepsze czołówki to te z pojedynczą diodą XP, ale tak na prawdę wystarczy taka najprostsza np. z trzema zwykłymi diodami. Czołówka powinna być zasilana bateriami AAA (a nie dużymi i ciężkimi bateriami 4,5V). Nieczołówkę można kupić nawet w kiosku (choć najlepsze i najdroższe są te firmy Maglite) – tu warto zwrócić uwagę na masę (z bateriami) i warto raczej zaopatrzyć się w mniejszą i lżejszą.

Mundur

Wraz z miękkim kapeluszem zielonym (służącym jako nakrycie głowy na codzień) i pasem harcerskim. Krótkie spodnie mundurowe i getry nie – vide ubranie. Mundur na obozie jest absolutnie obowiązkowy.

Ubranie

Stawiamy na pranie, a nie na noszenie w plecaku, więc ubrania należy wziąć relatywnie mało: 3 podkoszulki, 3 pary grubych (najlepiej wełnianych skarpet), sweter lub bluza, kąpielówki, kilka par cienkich skarpet (jeśli sandały lub trampki nie nadają się do chodzenia bez skarpet, kilka majtek, krótkie spodnie, długie spodnie (zielone w stylu bojówek), które będziemy nosić też do munduru, pidżama (w przypadku cieńszego śpiwora spodnie dresowe do spania, w przypadku grubszego starczy dodatkowy podkoszulek).
kapturek na plecak

Kapturek na plecak

Ma dodatkowo chronić plecak przed deszczem. Można kupić profesjonalny lub skleić taśmą dwustronną z worków na śmieci – niczym nie będzie się różnił poza mniejszą trwałością.

Portfel z dokumentami

Trzeba wziąć legitymację szkolną oraz inne niezbędne dokumenty. Musi być idealnie zabezpieczony przed zmoknięciem, np. w torebce strunowej.

Mały plecaczek

Na wyjścia na lekko. Powinien być jak najlżejszy, bez stelaża, tak żeby dało się go włożyć bez problemów do większego plecaka.

Opcjonalny

kijek trekkingowy

Teleskopowe kijki trekingowe

Bardzo pomagają w chodzeniu, w szczególności na kolana.
kompas

Kompas

Uwagi dla kupujących: Wbrew pozorom proste kompasy są zarówno lepsze i tańsze. Najlepsze są te umieszczone na kawałku plastiku z przekręcanym pierścieniem. Zdecydowanie nie polecamy kompasów w metalowym pudełku ze szczerbinką (gorsze, cięższe i droższe). Najlepsze kompasy (i to nawet często w akceptowalnej cenie) produkuje firma Silva.

Aparat fotograficzny

Ale absolutnie nie ciężki lub drogi.

Kieszonkowe

Nie przesadnie duże. Zabezpieczone przed zamoknięciem.

Okularki pływackie

Okulary przeciwsłoneczne

Ale tylko takie z filtrem UV – okulary bez niego są absolutnie zakazane, bo powodują wręcz odwrotne negatywne działanie – powodują szersze otwarcie źrenic (obniżając naturalną ochronę oka w ten sposób), przepuszczając w całości najgroźniejsze dla oka promieniowanie UV.

Dozwolony, ale niepolecany

Telefon komórkowy

Dlaczego niepolecany? Po pierwsze nieuważnie korzystając z komórki można narazić się nieświadomie na bardzo duże koszty. Po drugie nie będzie możliwości ładowania telefonów (nie ma nawet po co brać ładowarek). Po trzecie kadra będzie miała telefony włączane często (można będzie przysyłać na nie SMSy) i w sytuacjach awaryjnych. Nie będzie zakazu – jeśli ktoś chce wziąć telefon może wziąć, ale świadomy powyższych faktów.

Gdzie kupować?

 • duży wybór tańszych i nieco niższej jakości produktów można znaleźć w Decathlonie (CH Reduta, CH Marki)
 • często przed wizytą w Decathlonie warto sprawdzić ceny w sklepach turystycznych i sportowych z produktami bardziej markowymi, np.: Sklep Podróżnika (skrzyżowanie Grójeckiej i Kaliskiej) – (5-10% zniżki jeśli się powie ,,ze zniżką na Stare Żbiki''), HiMountain (CH Janki, CH Reduta), Alpin (ul. Stefana Batorego 39), Horyzont (ul. Mariensztat 8).
 • część produktów można znaleźć w składnicach harcerskich (np.: menażka, polar, no i oczywiście mundur) – ul. Konopnicka 6 i ul. Targowa 12
Wróć do spisu treści

Podstawy mapy i kompasu

kierunki

Gdzie jest północ?

Jak spojrzysz na kompas, to czerwona igła wskazuje północ (N). Wtedy na lewo jest zachód (W), na prawo wschód (E), zaś z tyłu południe (S). Tak jak na rysunku obok.

kierunki na mapie

Gdzie jest północ na mapie?

Jak ustawisz mapę, tak żeby napisy były ustawione dobrze, to z reguły na górze jest północ (N), na lewo jest zachód (W), na prawo wschód (E), zaś w dół południe (S). Tak jak na rysunku obok.

zorientowana mapa

Co to znaczy zorientować mapę?

To znaczy obrócić ją tak, żeby północ na mapie pokrywała się z północą w rzeczywistości, czyli żeby czerwona igła w kompasu wskazywała górę mapy, tak jak na rysunku obok.

Jak czytać skalę mapy?

Skala mapy mówi jakiej długości jest rzeczywista odległość 1cm na mapie. Np. na mapie w skali 1:50000, 1cm to w rzeczywistości 50000cm, czyli 500m.

zorientowana mapa

Jak wyznaczyć azymut?

Azymut to po prostu kierunek mierzony liczbą stopni od północy liczoną zgodnie ze wskazówkami zegara. Więc jeśli chcemy zobaczyć jaki to kierunek 135 stopni, to:
 1. Obracamy pierścień kompasu tak, żeby znacznik wskazywał 135 stopni.
 2. Obracamy się tak, żeby czerwona igła pokryła się z czerwoną strzałką i wtedy czarna strzałka wskazuje nam szukany kierunek.

Próba na stopień młodzika

Trzeba przejść poczynając od szkoły następującymi azymutami i powiedzieć, gdzie się trafiło:
 • 114° -- 30m,
 • 27° -- 120m,
 • 289° -- 180m,
 • 225° -- 150m,
 • 197° -- 30m,
 • 110° -- 30m,
 • 207° -- 210m,
 • 298° -- 100m,
 • 207° -- 90m.
Wróć do spisu treści

Apteka, policja, lekarz, poczta w okolicy SP 88

Poniżej mapka okolic szkoły z zaznaczoną apteką, policją, przychodnią i pocztą. okolica

Wróć do spisu treści

Wyznaczanie stron świata przy pomocy słońca

Słońce wschodzi na wschodzie, zachodzi na zachodzie prawda? Tak ale tylko 22 marca i 23 września (równonoc wiosenna i jesienna). Bo i skąd by się wzięły dłuższe dni i krótsze noce? Np. takiego 1 lipca słońce wschodzi 22 stopnie na północ od wschodu.

Lepiej zapamiętać jaki kierunek wskazuje słońce o której godzinie (wystarczy zapamiętać dwa skrajne, a resztę sobie wyliczać):
 • o 6:00 wschód,
 • o 9:00 południowy wschód,
 • o 12:00 południe,
 • o 15:00 południowy zachód,
 • o 18:00 zachód.

Pamiętajcie, że w ten sposób tylko w przybliżeniu wyznaczycie kierunki!

Wróć do spisu treści

Wyznaczanie stron świata przy pomocy przedmiotów terenowych

Można posłużyć się tym, że:
 • duże kamienie, skały oraz drzewa porośnięte są od strony północnej mchem i glonami,
 • mrowiska są bardziej spadziste, przeważnie od strony północnej,
 • kora samotnie rosnących drzew od strony północnej jest często grubsza,
 • korony samotnie stojących drzew są przeważnie bardziej rozwinięte od strony południowej,
 • słoje ściętych pni są szersze od strony południowej, a bardziej skupione od strony północnej,
 • ołtarze starych kościołów skierowane są na wschód,
 • śnieg szybciej topnieje i znika na południowych stokach.

Najlepiej upewnić się sprawdzając kilka powyższych cech. Pamiętajcie, że w ten sposób tylko w przybliżeniu wyznaczycie kierunki!

Wróć do spisu treści

Zasady poruszania się po drogach

Pamiętaj, że:
 • przed przejściem jezdni musisz się zatrzymać i rozejrzeć,
 • jeśli jest chodnik, idź chodnikiem,
 • jeśli idziesz sam lub w niewielkiej grupie, idź lewą stroną drogi, poboczem lub tuż przy nim,
 • jeśli idziemy kolumną, idziemy prawą stroną drogi,
 • staraj się zawsze nosić jakieś odblaski,
 • jeśli idziemy po zmroku, jak jedzie samochód oświetlamy grupę z przodu i z tyłu (z tyłu najlepiej na czerwono),
 • nigdy nie wchodź dalej na jezdnię niż musisz,
 • nie rozwlekamy się idąc grupą,
 • zawsze stosuj się natychmiast do poleceń,
 • jeśli ktoś krzyczy ,,prawa!'', albo ,,lewa!'' -- zawsze zejdź natychmiast na pobocze po tej stronie.
Wróć do spisu treści

Wyznaczanie stron świata przy pomocy gwiazd

Gwiazda Polarna Północ na nocnym niebie wskazuje nam Gwiazda Polarna (którą tak na prawdę tworzą trzy gwiazdy, czego nie da się zauważyć gołym okiem). Jak znaleźć ją na niebie. Otóż jest ona na końcu dyszla Małego Wozu (inaczej Małej Niedźwiedzicy). Jednak Mała Niedźwiedzica nie jest silnie świecącym gwiazdozbiorem. Istnieją więc dwie inne metody jej znalezienia:
 • przedłużając 5-cio krotnie przednią oś Wielkiego Wozu (inaczej Wielkiej Niedźwiedzicy)
 • na prostej wychodzącej z gwiazdozbioru Kasjopei (charakterystyczna litera W na niebie). Prostą tą wyznaczamy jako prostą przechodzącą przez środkową gwiazdę litery W i przecięcie jej zewnętrznych kresek. Wtedy Gwiazda Polarna znajduje się w odległości dwóch szerokości Kasjopei od niej.
Wróć do spisu treści

Legenda mapy

Poniżej legenda popularnej mapy WZKarty. Legenda cz. 1. Legenda cz. 2. Legenda cz. 3. Legenda cz. 4. Legenda cz. 5.
Wróć do spisu treści

Główne regiony Polski

Główne regiony Polski są przedstawione na poniższej mapie. Główne regiony Polski
Wróć do spisu treści

Szkice

Szkic to wykonany ołówkiem plan o skali z reguły dokładniejszej niż mapa. Są różne rodzaje szkiców, o czym niżej.

Co powinno się znaleźć na każdym szkicu?

 • kierunek północy zaznaczony strzałką i opisany N
 • legenda -- nie ma obowiązku używać znaków ze standardowej legendy. Czasem warto zaznaczyć obiekty, które z reguły nie występują na mapie, jak mrowisko, czy przewalone drzewo
 • skala

Szkic drogi

Taki szkic zawiera trasę, po której trzeba przejść oraz jej bezpośrednią okolicę, niezbędną do orientacji. Idąc po takim szkicu po prostu cały czas śledzimy, gdzie jesteśmy. Warto pomagać sobie kompasem. Poniżej przykład takiego szkicu. Szkic drogi

Szkic indiański

Tak zwany szkic indiański też opisuje drogę do przebycia, ale jest nieco łatwiejszy do wykonania i trudniejszy do korzystania. Po prostu rysuje się nie całą drogę, a po kolei tylko charakterystyczne miejsca. Każdy taki fragment szkicu ma swój numerek i kierunek północy oraz kierunek marszu oznaczony strzałką. Poniżej szkic indiański odpowiadający drodze przedstawionej na poprzednim szkicu. Szkic indiański

Szkic terenu

Szkic terenu, to szkic, na którym są zaznaczone wszystkie elementy prostokątnego, z reguły niezbyt dużego terenu. Jest to najtrudniejszy szkic do zrobienia -- trzeba wykonać mnóstwo pracy. Można go wykorzystać jako mapkę na jakiejś grze terenowej. Poniżej przykład szkicu terenu. Szkic terenu

Jak zrobić szkic?

Szkic drogi robimy idąc daną drogą z kompasem i mierzymy azymuty na wszystkie obiekty (przede wszystkim dróg!) i liczbę parokroków na poszczególnych odcinków. Wszystko notujemy. Potem siadamy na spokojnie z ołówkiem, linijką, kątomierzem i nawet kalkulatorem i rysujemy na podstawie notatek nasz szkic.
Szkic indiański można robić po drodze rysując po drodze wszystkie charakterystyczne miejsca, pamiętając o tym, żeby za każdym razem wyznaczyć kompasem północ.
Szkic terenu najłatwiej zrobić wybierając dwa punkty, z których widać cały teren, który mamy naszkicować. Następnie z każdego z tych dwóch punktów mierzymy azymuty na wszystkie obiekty w terenie. Potem zaznaczamy na szkicu najpierw nasze dwa punkty, a potem przy pomocy kątomierza i wcześniej zmierzonych azymutów z tych punktów prowadzimy linie pod kątami takimi jak azymuty. Obiekt na naszym szkicu będzie się znajdował na przecięciu linii prowadzących do niego z dwóch punktów.

Szkic zaliczeniowy

Podczas próby na stopień młodzika należy przejść poniższy szkic (początek to szkoła) i powiedzieć, co zostało oznaczone gwiazdką. Szkic zaliczeniowy
Wróć do spisu treści

Mapa czarnobiała

 1. Drogi -- czarne ciągłe lub przerywane. Należy tylko uważać, żeby linii siatki nie potraktować jako drogę.
 2. Poziomice -- zdecydowanie cieńsze i słabsze niż drogi. Ułożone wzdłuż siebie, niektóre przerywane.
 3. Rzeki -- można je wyróżnić po przepustach i mostach, punktach wysokościowych.
 4. Granica lasu -- kropkowana. Często widać też (ale słabo!) nieco ciemniejsze tło tam, gdzie jest las.
Mapa czarnobiała
Wróć do spisu treści

Znaki patrolowe

Znaki patrolowe to oznaczenia zostawiane w terenie przez zwiadowcę, po których potem można iść. Często wykorzystywane w różnych grach terenowych. Znaki patrolowe
Strzałki można też oznaczać nieco bardziej maskująco przy pomocy kamieni lub gałęzi -- mały kamień na większym lub ustawiona gałąź to strzałka do przodu. Mały kamień po lewej stronie większego lub złamana w lewo gałąź to strzałka w lewo. Analogicznie w prawo.
Wróć do spisu treści

Pakowanie plecaka

Cztery osłony przeciw deszczem

Jeśli chcesz, żeby w żadnych warunkach Twoje rzeczy nie zamokły, pamiętaj o zasadzie czterech osłon przeciwdeszczowych. Pamiętaj też, że najważniejszym elementem Twojego ekwipunku jest śpiwór i to on musi być doskonale zabezpieczony. A cztery osłony to:
 1. Każdą rzecz lub grupkę rzeczy (np. slipki albo skarpetki, albo śpiwór) zapakuj do osobnej foliowej torebki -- to pierwsza osłona.
 2. Każdą grupę rzeczy (czyli kilka grupek z poprzedniego punktu), która znajdzie się w tym samym miejscu plecaka zapakuj w dużą torbę foliową, a najlepiej zawiązywany worek na śmieci (jest idealny!) -- to druga osłona.
 3. Trzecią osłoną od deszczu jest sam plecak.
 4. No i po czwarte musisz mieć kapturek na plecak.

Co gdzie umieścić w plecaku?

Strefy w plecaku Rysunek obok pokazuje 6 stref na rzeczy w plecaku. Każda rządzi się swoimi prawami.
 1. To miejsce na rzeczy lekkie i objętościowe. Na przykład na śpiwór, czy mały plecak jeśli akurat jest niepotrzebny.
 2. Nieco wyżej przy plecach umieszczamy rzeczy najcięższe. Czyli na przykład: cięższe jedzenie, termos, książki i notatniki, mundur, przybory do mycia, cięższe elementy ubrania oraz niepotrzebne akurat buty. Wszystko to pakujemy ostrożnie, tak by nic nie wbijało się potem w plecy.
 3. Dalej od pleców umieszczamy resztę rzeczy lekkich, a więc na przykład: polar, lekkie jedzenie oraz przybory do jedzenia.
 4. Na wierzchu kładziemy trochę lżejsze rzeczy, które mogą być szybko potrzebne. Na przykład kurtka przeciwdeszczowa, czy buty lub sandały.
 5. Do kieszeni w klapie (lub w innych miejscach) pakujemy często przydatne drobiazgi. Jak na przykład czołówka, papier toaletowy, zestaw alarmowy, kapturek na plecak.
 6. Rzeczy takie jak karimata, kijki trekingowe, apteczka, woda, może nawet sandały możemy przytroczyć na zewnątrz plecaka. Uwaga: przenigdy nie troczymy śpiwora -- on musi być w środku! Można też przytroczyć mokre rzeczy, żeby wyschły. Nic troczonego nie może się majtać. Nie troczymy nic pod plecakiem -- takie troczenie nazywa się ,,na wieśniaka'' i utrudnia chodzenie.
Po pakowaniu pamiętaj o maksymalnym ściągnięciu wszystkich troczków zaciskających.

Jak wyregulować plecak?

Regulacja plecaka Po każdym spakowaniu warto wyregulować sobie plecak. Najwięcej roboty oczywiście jest z nowym plecakiem.
Przed regulacją poluzuj wszystko. Potem trzeba:
 1. Załóż plecak i ustaw go tak, żeby pas biodrowy znajdował się dokładnie na kościach biodrowych. Następnie mocno go zaciągnij. Większość ciężaru plecaka ma spoczywać na nim.
 2. Zaciągnij troczki ramion plecaka.
 3. Jeśli plecak Cię pochyla lub ramiona są istotnie ponad twoimi ramionami, to musisz zdjąć plecak i przeregulować zaczepienie ramion. Podwyższyć w pierwszym przypadku, a obniżyć w drugim.
 4. Dociągnij troki nad ramionami.
 5. Ustaw pas piersiowy tak, żeby znajdował się w połowie mostka. Zapnij go i lekko zaciągnij.
Wróć do spisu treści

Miary ciała

Bardzo często podczas wędrówek i nie tylko przydaje się znajomość własnych miar ciała. Służą one określaniu długości czegoś w rzeczywistości i na mapie. Podstawowe miary ciała, które każdy powinien znać u siebie to:
 • wzrost,
 • parokrok -- trzeba wiedzieć ile par kroków wykona się przechodząc odcinek 100m (idąc zwyczajnym spokojnym krokiem). To bardzo wygodny sposób mierzenia odległości -- każdy powinien zmierzyć ile on, ale z reguły wychodzi między 60 a 70,
 • rozpiętość ręki -- czyli ile centymetrów jest między małym palcem a kciukiem przy maksymalnie rozciągniętej ręce (z reguły wychodzi około 20). Uwaga bywa różnie na prawej i lewej ręce, w szczególności u gitarzystów,
 • rozpiętość ramion -- z reguły jest ciut większa od wzrostu,
 • łokieć -- czyli odległość między łokciem a nadgarstkiem,
 • stopa -- długość z reguły noszonych butów,
 • centymetr -- można na ręce znaleźć sobie wzorzec centymetra (szerokość któregoś z palców w określonym miejscu).
Gdy się rośnie należy sobie aktualizować powyższe miary.
Wróć do spisu treści

Szkolenie GOPR -- bezpieczeństwo w górach

Zachęcam wszystkich do przejścia szkolenia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego o bezpieczeństwie w górach. Kurs jest fajnie zrobiony i można się sporo dowiedzieć, a przy okazji jest trochę zabawy. Kliknij na obrazek poniżej.

Wróć do spisu treści

Główne miasta Polski

Na poniższej mapce są zaznaczone najważniejsze miasta Polski: Miasta Polski
Wróć do spisu treści

Państwa świata

Na świecie jest 192 państwa (uznajemy tutaj państwa zrzeszone w ONZ i Watykan). Na stopień odkrywcy trzeba zlokalizować większość z nich, a więc co najmniej 97 z nich. Na poniższej mapie jest ponumerowane 97 państw, które uważamy za istotne z jakiś przyczyn. Legenda jest niżej. Aby zobaczyć powiększony obrazek, należy na niego kliknąć. Świat
 1. Albania
 2. Austria
 3. Belgia
 4. Białoruś
 5. Bośnia i Harcegowina
 6. Bułgaria
 7. Chorwacja
 8. Cypr
 9. Czarnogóra
 10. Czechy
 11. Dania
 12. Estonia
 13. Finlandia
 14. Francja
 15. Grecja
 16. Hiszpania
 17. Holandia
 18. Irlandia
 19. Islandia
 20. Litwa
 21. Luksemburg
 22. Łotwa
 23. Malta
 24. Macedonia
 25. Niemcy
 26. Norwegia
 27. Polska
 28. Portugalia
 29. Rosja
 30. Rumunia
 31. Serbia
 32. Słowacja
 33. Słowenia
 34. Szwajcaria
 35. Szwecja
 36. Turcja
 37. Ukraina
 38. Watykan
 39. Węgry
 40. Wielka Brytania
 41. Włochy
 42. Afganistan
 43. Arabia Saudyjska
 44. Armenia
 45. Azerbejdżan
 46. Chiny
 47. Gruzja
 48. Indie
 49. Indonezja
 50. Irak
 51. Iran
 52. Izrael
 53. Japonia
 54. Kambodża
 55. Kazachstan
 56. Kirgistan
 57. Korea Południowa
 58. Korea Północna
 59. Kuwejt
 60. Liban
 61. Mongolia
 62. Nepal
 63. Pakistan
 64. Tajlandia
 65. Wietnam
 66. Algieria
 67. Czad
 68. Egipt
 69. Etiopia
 70. Kenia
 71. Kongo
 72. Libia
 73. Madagaskar
 74. Maroko
 75. Mozambik
 76. Nigeria
 77. Republika Południowej Afryki
 78. Senegal
 79. Sudan
 80. Tunezja
 81. Zimbabwe
 82. Kanada
 83. Kuba
 84. Meksyk
 85. Nikaragua
 86. Panama
 87. Stany Zjednoczone
 88. Argentyna
 89. Boliwia
 90. Brazylia
 91. Chile
 92. Kolumbia
 93. Peru
 94. Wenezuela
 95. Australia
 96. Nowa Zelandia
 97. Papua -- Nowa Gwinea
Wróć do spisu treści

Mierzenie obiektów niedostępnych

Tw. Talesa Tw. Talesa

Twierdzenie Talesa

Kluczowa w mierzeniu obiektów niedostępnych jest znajomość twierdzenia Talesa. Oba rysunki obok obrazują jego treść. A mówi ono, że jeśli dwie proste k i l przecinają się w punkcie O i przetniemy je jeszcze dodatkowo dwoma prostymi równoległymi, tak że prosta k jest przecięta w punktach B i B', zaś prosta l w A i A', to stosunki długości odpowiednich odcinków są równe, mianowicie:
|OA|/|OA'|=|OB|/|OB'|=|AB|/|A'B'|
Przy pomocy Talesa można mierzyć różne niedostępne obiekty na różne sposoby. Poniżej są dwa przykłady.
Mierzenie wysokości drzewa

Wysokość drzewa

Jak zmierzyć wysokość drzewa nie wspinając się na niego? To proste. Znajdujemy długi patyk, a następnie taki punkt B, żeby gdy postawimy patyk w tym punkcie pionowo, wierzchołek drzewa, wierzchołek patyka i punkt A, odległy od punktu B o długość naszego patyka, były na jednej linii (możemy to sprawdzić kładąc się na ziemi w punkcie A). Wtedy z tw. Talesa wiemy, że wysokość drzewa jest równa odległości między drzewem a punktem A, którą to już bez problemu możemy zmierzyć.
Mierzenie szerokości rzeki

Szerokość rzeki

Jak zmierzyć szerokość rzeki suchą stopą? Oczywiście używając tw. Talesa. Wybieramy sobie punkt na przeciwległym brzegu, np. drzewo w punkcie D. Następnie jakiś punkt na naszym brzegu, np. kamień K. Teraz wybieramy sobie jakiś punkt ciut dalej od brzegu, z którego widać kamień i drzewo na jednej linii -- jest to na przykład punkt B. Punkt A to punkt na brzegu rzeki ,,na wysokości'' punktu B, zaś punkt C, to punkt na naszym brzegu rzeki na przeciwko drzewa. Szerokość rzeki, to długość odcinka CD. Z tw. Talesa mamy, że |CD|/|KC|=|AB|/|KA|, więc szerokość rzeki to |AB||KC|/|KA|, gdzie wszystkie te trzy odcinki możemy już bez problemu zmierzyć, bo są po naszej stronie rzeki.

Wróć do spisu treści

Ocenianie odległości na oko

Najłatwiej oceniania odległości na oko jest się nauczyć podczas marszu, starając się szacować a następnie weryfikować swoje szacunki, mierząc parokrokami. Można też umieszczać w myślach przedmioty o znanej długości (np. samego siebie, jakiś blok). Przydatny też może być poniższy rysunek, pokazujący co widać z jakiej odległości. Ocenianie odległości na oko
Wróć do spisu treści
statystyka Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS! Firefox
ZHP harc.pl
21. Warszawska Drużyna Harcerzy ,,Żbiki'' należy do Szczepu 21. WDH ,,Żar'' i Hufca ZHP Warszawa-Ochota.
Zbiórki odbywają się przy SP nr 88 im. G. Narutowicza, ul. Radarowa 4B, 02-137 Warszawa
Strona jest własnością 21. WDHy ,,Żbiki''. Jest tworzona przez Michała Korcha -- m_korch(at)staszic.waw.pl